Süti beállítások

Mi okozza a szabálytalan gumikopást?

Nézze meg, mennyire számít egy gumiabroncs kopottsága a használati értékét, és a tapadását illetően.Sose felejtse el, hogy az Ön autója is 4db tenyérnyi felületen érintkezik az úttal!

Ebből a felületből is ennyit használ különböző kopottságú abroncsokkal:

 

​Hogyan épül fel a gumiabroncs szerkezete?



Kopás mindkét szélen: ALACSONY A NYOMÁS


Ha a gumiabroncs így néz ki, valószínűleg alacsony a benne lévő nyomás. A gumiabroncs egyik legnagyobb ellensége az alacsony nyomás. Az alacsony nyomás csökkenti a bordázat élettartamát a gumiabroncs külső szélein (vagy vállain) jelentkező fokozott mértékű kopás következtében. Ezen felül túlmelegedés is bekövetkezik, ami a gumiabroncs tartósságát rontja. Végül rontja a gazdaságos üzemanyag-felhasználást, mert növekszik a gördülési ellenállás (a puha gumiabroncsokon történő haladás nagyobb erőkifejtést igényel a járműtől). Rendszeresen ellenőrizze a nyomás értékét. A normálistól eltérő gumiabroncskopás műszaki problémák vagy a nem megfelelő beállítás következménye is lehet.


Kopás középen: TÚLNYOMÁS


Ha a gumiabroncsban a szükségesnél magasabb a nyomás, a futófelület közepére esik a terhelés nagy része és ez a szélekhez képest gyorsabb kopást eredményez. Az egyenetlen kopás csökkenti a gumiabroncs élettartamát. Rendszeresen ellenőrizze a nyomás értékét! A normálistól eltérő gumiabroncskopás műszaki problémák vagy a nem megfelelő beállítás következménye is lehet.


Mélyedések vagy domborulatok a futófelületen: KOPOTT ALKATRÉSZEK


A domborulatok (illetve mélyedések vagy csipkéződés) leginkább az első gumiabroncsokra jellemzők, bár a hátsó gumiabroncsokon is előfordulhatnak. Ez utalhat arra, hogy a kerekek nincsenek kiegyensúlyozva, illetve a felfüggesztés, a lengéscsillapítók vagy a kormányrendszer alkatrészei kopottak.

 Fűrészfogas szélek: NEM MEGFELELŐ BEÁLLÍTÁS


A futófelület szélén fűrészfogak láthatók? A megoldás a kerekek összetartásának és széttartásának a beállítása, a futómű beállítás.

A gumiabroncs megfelelő teljesítményének alapfeltétele a bordázat megfelelő mélysége. Ha a nedves talajon a tapadás csökkenését, illetve hiányát észleli, feltehetőleg nem elég a gumiabroncson a bordázat mélysége. Ha a bordázat mélysége 1,6 milliméter alá csökken, cserélje ki a gumiabroncsot.

 Gumiabroncsnyomás

A megfelelő értékre felfújt gumiabroncs kulcsfontosságú a vezetésbiztonság és a gumiabroncs élettartama szempontjából. Legalább havonta egy alkalommal ellenőrizze a gumiabroncs nyomását egy pontos nyomásmérő segítségével. A folyamatos nyomásveszteség utalhat a gumiabroncs / kerék esetleges szerelési hibájára; amennyiben ezt tapasztalja, haladéktalanul forduljon szakemberhez. A gumiabroncsnyomást minden alkalommal hideg állapotban és ne közvetlenül használat után ellenőrizze. Már egy kilométer megtétele is nyomásnövekedést okoz, amely pontatlan mérést eredményez. 

A gumiabroncs bordázatának ellenőrzése

A gumiabroncs bordázatának ellenőrzésére két közismert módszer áll rendelkezésre. Az összes személy, kisteher és közepes kereskedelmi gumiabroncs a bordázatba öntött jelzősávokkal rendelkezik. Ezek a sávok a bordázat alján, különböző helyeken találhatók a futófelületen, és ha a gumiabroncs annyira kopott, hogy ezek a jelzések a bordákkal egyszintben láthatók, ideje kicserélni a gumiabroncsot.

Gumiabroncs nyomás táblázat

A keréknyomás mindig attól függ, milyen autóra kerül a kerék. Azaz minden esetben az autógyártó ajánlásait kell szem előtt tartani ebben a kérdésben. A guminyomást 2 hetente, illetve minden nagyobb út előtt ajánlatos ellenőrizni! (Pótkeréken is.) A megfelelő légnyomással nemcsak az abroncsok élettartamát növeljük, hanem a jó féktávot, a gumi tapadását és a gördülési zajt is, üzemanyag megtakarítást.



A helytelen guminyomásnak számos hátrányos következménye lehet:

  • Fokozódó balesetveszély
  • Magasabb üzemanyag fogyasztás és CO2-kibocsátás
  • Csökkenő vezetési komfort
  • Fokozott kopás, rendellenes kopás
  • A helytelen guminyomás miatt a gumiabroncsok élettartama csökken. Téli gumik tekintetében a nyomás 1-2 tizeddel lehet több.

Optimális nyomás: kevesebb fogyasztás, hosszabb élettartam

A CO2 kibocsátás és az üzemanyag használat tekintetében is szignifikáns eltérést mutat egy alacsonyabb nyomású kerék, aminek a hátterében a gördülési ellenállás áll. A gyárilag megadott érték feletti 0.2 bar még pozitívan tudja befolyásolni az üzemanyagfogyasztást, viszont felette és alatta is romlás figyelhető meg ebben a paraméterben.

Ezen felül az alacsony nyomás a gumik életidejét is csökkentheti, ami a megnövekedett nyíróerőnek köszönhető. A puhább abroncsok használat közben könnyen deformálódnak, így a kerekek oldalfala is felmelegedhet, ami szintén csökkenti a tartósságukat. A túlfújt kerekek sérülésveszélye is magasabb.

A fokozott kopással is számolni kell a nem megfelelő értékek mellett. Az útfelülettel egy laposabb kerék máshogy érintkezik, ami rendellenes kopáshoz vezet a futófelületen, valamint a túlmelegedés miatti kopásgyorsulással is számolnunk kell.

Mi a helyzet a hideg időben a téli gumiabronccsal?

Télre az autószervizek 0,2 bar pluszt ajánlanak. Ez nem azért van, mert magasabb nyomáson egyszerűbb ilyen viszonyok között vezetni, hanem a magyarázatot a fizika adja meg. Gay-Lussac II. törvénye: zárt gázmennyiség esetén a gáz nyomása egyenesen arányban változik a hőmérséklettel, tehát a hőmérséklet emelkedésével a nyomás is nő, míg a hőmérséklet csökkenésével a nyomás is csökkenni fog. Ennek tudatában máris értelmet nyer, hogy hidegebb időben érdemesebb kicsit keményebbre fújni abroncsunkat.

Télen kifejezetten fontos a megfelelő guminyomás, de nem feltétlenül a kopás miatt, hanem a balesetek elkerülése végett. Laposabb gumi esetében megnövekedhet az amúgy is megváltozott fékút, valamint a vízen való felúszás (aquaplaning) veszélye is megnövekszik, ami által manőverezni is sokkal nehezebb lesz. A túlfújt kerék sem jó, hiszen ez a tapadás romlásához vezethet a tapadófelület csökkenésével, ami télen különösen fontos.

Tesztek kimutatták, hogy az alacsonyabb guminyomás télen száraz és vizes körülmények között akár fél méterrel is megnövelheti a féktávot, míg a túlfújt abronccsal is jelentősen növekszik a féktáv. A gördülési ellenállásnál is elmondható, hogy jóval rosszabb értékeket mutatnak a túlfújt vagy kevesebb levegővel rendelkező gumik.

Nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a guminyomást nyáron és télen is, hiszen egy kis figyelemmel sok kellemetlenségtől és veszélytől kímélhetjük meg magunkat, ráadásul a pénztárcánknak is jót fog tenni. Ha nem érzünk különbséget, akkor se sajnáljuk az időnket erre, hiszen kimutatták, hogy akár 1 bar nyomásesés is ”tünetmentes” maradhat vezetés szempontjából, viszont hamar eljön az a pont, ahol nem csak az esetleges túlfogyasztás lehet a probléma, hanem az abroncsok hirtelen kidurranhatnak, vagy vezetési nehézségek léphetnek fel.